Sıkça Sorulan Sorular

SIK SORULAN SORULAR

1) Birden Fazla Meslek Dalında Belge Alabilir miyim ?

Aday kendini yetkin gördüğü her meslek dalından sınav girebilir.

2 ) Sınava Gelirken Yanımızda Araç Gereç Getirecekmiyiz,Ne Getirmemiz Gerekiyor ?

Sınava gelirken yanınızda sadece geçerli bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport gibi) getirmeniz yeterlidir. Sınav için gerekli olan kalem, silgi de dahil bütün Kişisel koruyucu Donanım malzemeleri ve uygulama sınavlarda kullanılan sarf malzemeler adaya tarafımızca sağlanmaktadır.

3) Çalıştığım Şirket Belgemi İşten Ayrıldığım İçin Vermiyor Ne Yapmam Gerekir ?

-Firmanın belgeye el koyma yetkisi yoktur.  Firma yetkililerinde belgenin kopyası olmalıdır aslı değil.  Belge tarafımızca adaya elden imza karşılığı teslim edilmektedir. Bundan sonraki süreçten aday sorumludur.

4) Yanlışlıkla Farklı Bir Meslek Dalına Başvuru Yapmışım. Değiştirmem Mümkün mü?

Başvuru yaptığınız mesleğin sınavına 2 günden fazla zaman var ise,yeniden doğru meslek dalına başvuru yaparak değiştirmeniz mümkündür.Ancak yanlış olarak düşündüğünüz mesleğin sınavına girmişseniz,yada sınava 2 günden az zaman kalmış ise değişiklik mümkün olmamaktadır.

5) Sınavdan Başarılı Olabilmem İçin Kaç Puan Almam Gerekmektedir ?

Başarı notu ilgili meleğin ulusal yeterliliğinde tanımlanmış olup her meleğe ve her birime göre değişmektedir. Genel olarak teorik bölümde n%60 pratik bölümden %80 başarı sağlanması istenmektedir.

6) Belge Alabilmek İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim ?

Başvurunun onaylanmasının ardından ilan edilen sınav tarihinde ilgili mesleğin ulusal yeterliliklerinde belirtilen esaslara uygun zorunlu ve istek halinde seçmeli birimlerden sınava girilir. Belge sahibi olmak için zorunlu birimlerin tamamından teorik ve pratik sınavlara girmek ve başarılı olmak şarttır.  Aday başarısız olduğu bölümden hiçbir ücret ödemeden 1 yıl içinde tekrar sınava girme hakkına sahiptir.

7) Geçerli Mazeretim den Dolayı Gelemedim Ne Yapmam Gereklidir?

Aday hiçbir mazeret bildirmeden sınava girmemiş ise sınav ücretini geri alamaz. Ancak mazeretini belgelemesi halinde sınav hakkını tekrar kullanabilir.

8) Alacağım Belgenin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır ?

Belge geçerlilik süresi 5 yıldır. 18 ay mesleğinde çalıştığını belgelemesi halinde süre 5 yıl daha uzatılır.